KOFEIN


neboli anglicky 1H-Purine-2,6-dione, 3,7-dihydro-1,3,7-trimethyl,
nebo také: 3,7-Dihydro-1,3,7-trimethyl-1H-purine-2,6-dione
molární hmotnost 194.19. C 49.48%, H 5.19%, N 28.85%, O 16.48%.
Čistý kofein je bílý hebký prášek, nebo lesklé jehličky, hořké chuti.


Historie
     V době 2700 let před Kristem čínský císař Shen Nung pije horký nápoj vyrobený z čajových lístků (údajně vařil vodu a z blízkého keře mu tam spadl čajový lístek. Ochutnal a zajásal :-)). Z roku 575 před Kristem pochází informace o tom, že v Africe byly používány kávová zrna jako platidlo a pojídány jako jídlo. Arabové vařili kafe už v 11. století.Během dobývání Ameriky byli španělští Conquistadoři přivítáni aztéckým císařem Montezumou čokoládovým nápojem. To bylo v roce 1519.První limonáda s obsahem kofeinu na světě, spatřila světlo světa v roce 1880.

Zdroje
     Kofein se vyskytuje v listech, semenech a plodech alespoň 63 rostlin. Nejznámější jsou kávová zrna, kakové boby, cola ořechy, a čajové lístky.

Účinky
     Kofein je stimulant. Oddaluje únavu, zlepšuje koncentraci. Stimuluje také oběhový a respirační systém (srdce a dýchání). Kofein nepomáhá vystřízlivět, když to přeženete s chlastem. Kofein zvyšuje odbourávání vápníku z těla, proto by každý kdo pije alespoň dvě kávy denně, měl taky vypít sklenici mléka, nebo sníst jogurt pro doplnění vápníku. Kofein se rozpouští ve vodě, takže se neusazuje v těle a je během několika hodin vyloučen močí.

Dávkování
     Citlivost na účinky kofeinu je individuální, navíc se velmi rychle vyvíjí tolerance. Kdybych vypil, to co pijí ženské v kancelářích, tak tři noci nespím. Dávka při které se začínají projevovat účinky je cca 20mg. Velmi silná dávka je 400mg. Účinky se projevují 6-14 hodin. Kofein snižuje účinek některých léků proti epilepsii. Za rozumné denní množství se považuje cca 300mg kofeinu, což jsou asi tři šálky kávy. Během poslední dekády se spotřeba udržuje na cca 200mg na den pro jednoho člověka.

Smrtelná dávka
     Dávka smrtelná LD50 činní při orálním užití 150mg/kg, nebo cca 10g, přepočítáno na kávy 50-200 šálků. Nejvyšší dávka, kterou člověk přežil byla 24 gramů. Nejnižší, kterou nepřežil je 3.2 gramy, ovšem nitrožilně.

Čaj
     Čaj obsahuje oproti kávě ještě dva další alkaloidy. Theofylin a Theobromin. Uvolňují jemné svalstvo. Někdy bývá mylně uváděn i Tein, ale jedná se o kofein.

Návyk
     Pokud velký spotřebitel kofeinu náhle přeruší příjem. (přestane pít kafe), mohou se objevit nepříjemné abstinenční příznaky: Bolesti hlavy, ospalost, vyčerpanost, nervozita. Příznakům se dá předejít postupným snižováním dávek během několika dní. Doporučená rychlost je ubrat půl šálku denně. Abstinenční příznaky jsou údajně způsobeny přecitlivělostí organismu na adenosin. Bolesti hlavy mohou být způsobeny poklesem krevního tlaku. Bolest hlavy může trvat až pět dní. Pomáhá Aspirin.

Děti
     Citlivost dětí na kofein se neliší od citlivosti dospělých. Je na rodičích aby zvážili, co je to rozumná dávka.

Kofein a ženy
     Rozumný příjem kofeinu během těhotenství prý nemá žádný vliv na plod. V 1990 se prováděl výzkum vlivu konzumace kofeinu na plodnost žen. V průzkumu bylo zapojeno 2800 žen, které měly děti a 1800 žen s diagnózou primární neplodnosti. Během výzkumu se zjišťovalo množství kofeinu, který tyto ženy přijímaly. Nepotvrdila se žádná souvislost s dobou, po kterou se ženám nedařilo otěhotnět. Stejně tak se nepotvrdila souvislost s neplodností.
     V roce 1991 bylo zkoumáno 11000 Dánských žen v souvislosti s kouřením a pitím kávy a čaje. Kuřačky, které pily osm a více šálků kávy denně měly problémy s otěhotněním. Nekuřačky byly OK bez ohledu na množství kávy. Zkoumaly se i vlivy na potratovost, hmotnost narozených dětí, možnost poškození plodu, atd. Žádné souvislosti s kofeinem nebyly objeveny. Stejně se nepotvrdily hypotézy, že konzumace kofeinu zvyšuje pravděpodobnost benigního nédoru prsu. Dokonce se objevují náznaky, že konzumace kofeinu snižuje pravděpodobnost maligního nádoru (rakoviny) prsu. Neobjevila se souvislost mezi kofeinem a jakoukoliv rakovinou.
     Kofein prochází do mateřského mléka. V době kojení se doporučuje maximálně 300mg kofeinu denně (2-3 šálky kávy). Kofein prochází i placentou.


Kofein a srdce
     Další oblastí, kde se hlídá vliv kofeinu je srdce. Opět se nepotvrdila souvislost mezi konzumací kofeinu a nemocemi srdce.

Obsah kofeinu v nápojích
Káva (cca 2dl)115mgHořká čokoláda130mg
Čaj (cca 2dl)50mgCoca-Cola (3dl)46,5mg
Ledový čaj (cca 2dl)30mgCherry Cola46,5mg
Limonáda15mgDr. Pepper39,6mg
Kakao4mgPepsi Cola38,4mg
Čokoládové mléko3mgRC Cola36,0mg
Mléčná čokoláda30mg7UP0,0mg


     Esspresso má větší obsah kofeinu, než klasika, ale zase se podává v menších šálcích. Americká norma povoluje maximálně 72mg kofeinu na 3dcl limonády.