Hašiš


     Je to hnědavá až černá hmota. Čím tmavší tím horší z hlediska kvality prožitků. 1.5 cm dlouhý váleček o průměru asi 6 mm by mohl být 1 gram. Kromě pevné formy existuje hašišový olej, který je silnější. Účinek hašiše se projevuje nutkáním k naprostému klidu s příjemným sněním, zabarveným podle osobnosti. Čas a vztah k okolí je chápán zkresleně, depersonalizace, narušení myšlení (porušení toku asociací, jako by někdo bral myšlenky). Změny zrakového vnímání přecházejí v iluze a (bohaté barevné) pseudohalucinace, porucha prostorového vnímání. Je narušena kritika, dochází k podobnému jednání jako u marihuany. Smyslové vnímání má zvýšenou intenzitu, člověk vidí to, na co myslí. Záleží na výchozí náladě, dávce a okolí. Většinou se kouří. Do vodní dýmky se nasype až třetina gramu a na jeden dlouhýzátah se inhaluje. Účinek nastupuje velmi rychle, nejpozději do patnácti minut rauš, který trvá asi hodinu. Po třech hodinách se vytrácí. Dalším užitím je nadrobení do normálního tabáku a vytvoření jointu. Při ústním podání je třeba větší dávky. Například 2g. Kvůli nepříjemné chuti se rozmíchává v jogurtu, nebo v kapučínu. Nástup účinnků je pozvolnější, ale trvá déle. Účinky hašiše jsou 5 až 8 krát silnější, než u marihuany. Kromě běžných negativních efektů spojených s jeho kouřením (rakovina plic, hrtanu, jazyka, apod.) nejsou známy negativní dopady na zdraví. Může se vyskytnout nevolnost a zvracení. Není zkřížená tolerance s halucinogeny. Lze kombinovat i s alkoholem, účinky se posilují. Hašiš zesiluje účinky hypnotik, sedativ, ale i budivých aminů. Pro přerušení rauše lze použít trankvilizéry, barbituráty i kávu.
PŮSOBENÍ


     Hašiš se nejčastěji kouří. Používají se krásné vodní dýmky, do kterých se nasype i třetina gramu a na jeden mocný zátah (zpočátku pomalu, než se rozhoří, pak víc a víc) inhaluje. Příznaky se objeví ihned, rauš po minutách, nejvýše po patnácti. Též se často nadrobí do cigaretového tabáku a ubalí se joint. Obluzení trvá 30 až 60 minut, vytrácí se po třech hodinách. Při ústním požití (pro začátek např. 2 g v jogurtu) je průběh delší. Hašiš působí 5x až 8x silněji než marihuana. Objevuje se sucho v krku, psychomotorické poruchy, hlad a žízeň, někomu může být velmi špatně a zvrací. Je poměrně málo vegetativních změn a poruch látkové přeměny. Nebezpečné jsou vysoké dávky (nad 20 mg THC) a chronické zneužívání. Při otravě stoupá v mozku serotonin. Není zkřížená tolerance s pravými halucinogeny. S alkoholem O.K., účinky se zesilují.
JAK VYROBIT HAŠIŠ


     Je mnoho způsobů, jak si hašiš vyrobit. Od pylového ze samečků až po silný Čaras (charas).

     Nejzajímavější je Čaras, ten se "vyrábí" hlavně v Nepálu. Je to velmi jednoduché, dlaněmi jemně třeme (hladíme) jednu palici za druhou, jednu kytku za druhou. Po velmi dlouhé době a po pěkné řádce kytek, si všimneme že na dlaních se nám udělal černý povlak - ČARAS. Ten setřeme, usušíme a ... Zběr můžeme opakovat asi po třech týdnech. Pryskyřice se znovu "dodělá" a možná ještě ve vetším množství, než předtím.

     Klasický hašiš se vyvařuje ve vodě. Nebo spíš palice vyvařujeme ve vodě. A protože THC (tetra-hydro-canabinol - hlavní účinná látka) se ve vodě nerozpouští (jenom v tucích a alkoholu), tak se tyto omamné látky "vyplaví" na povrch a srazí se. My je potom jenom vylovíme třeba lžicí a necháme uschnout.

     Na této chemické vlastnosti THC je i postavena metoda HASH OLEJE. Jak už název napovídá, jedná se o pryskyřici rozpuštěnou za tepla v oleji. Používá se hlavně při vaření koláčků, nebo něčeho podobného. Nejdůležitější je, zapamatovat si, že THC se LEPÍ (na cokoliv) a dá se rozpustit v oleji, nebo v alkoholu.

CHEMIE


     Hašiš je vlastní pryskyřice konopí extrahovaná s tuky ve vařící vodě a vykrystalizovaná, činné látky jsou cannabinoly, hlavně THC. Vypadá jako hnědožlutá kostka, někdy do černa. 1.5 cm dlouhý váleček o průměru asi 6 mm by mohl být 1 gram a stojí u nás 200 - 500 Kč, podle kvality. Začerstva je pružný, pak tuhý, drolí se po zahřátí v plameni. Postupů extrakce hašiše z konopí je mnoho, včetně další izomerace pro zvýšení účinku. Též ve formě hašového oleje je látka ještě několikrát účinnější.

     Hašiš potencuje hypnotika, sedativa, ale i budivé aminy. Když se objeví atypický rauš, panický strach, působí dobře trankvilizéry, barbituráty i káva.
HAŠ JOINT


     Nejdříve se musíte rozhodnout jaký druh jointu chcete balit a pak získat potrěbné ingredience. Máte dvě základní možnosti, buď budete balit úplně běžnýho špeka nebo tzv. backroola (někdy taky holandskej způsob) , který se vyznačuje tím, že se balí obráceně (lepidlem dospodu) a jeho výhoda je, že po zalepení všechen přebytečný papír zbyde v podobě praporku, který opálíte nebo odtrhnete a tudíž kouříte minimum papíru. Existuje ještě několik speciálních jointů jako například tulipán (někdo mu řiká růže). Z ingrediencí potřebujete papírky, filtr a náplň. U jednotlyvých položek se zastavíme a rozebereme je trošku podrobněji.

     Filtr se věčinou dělá z nepotřebných vizitek, krabiček od cigaret či jiného tvrdšího papíru. Dnes se dokonce dají zakoupit speciální filtry za cca 10 - 15 Kč kde jich je něco přes čtyřicet a jsou na nich obrázky palice a listu (a samolepka skunku). Filtr nejčastěji býva srolovaný 1,5x2,5cm obélníček. Někdy se dělají speciálně dlouhé filtry (aby to líp chladilo) nebo mnohem tlustčí (třeba tři filtry vedle sebe eště jednou obalený), protože mega špek musí mít taky mega filtr ;) (a hlavně se líp balí).

     Papírky. Skoro vždy se balí do dlouhejch papírků (King Size). U nás se dá koupit asi 30 značek a od každý i několik druhů. Jen Smokingů se dá koupit pět druhů - červený, modrý a zlatý (slim) jsou rejžoví, zelený a žlutý (eco) jsou konopný. Všechny maj na dýlku 11cm, slimy a eca jsou 4,5cm široký, ostatní maj o centimetr víc. Další značkou na trhu jsou Rizla, od těch se daj sehnat modrý, červený a tzv. nekonečný (prostě hajzlpapír s lepidlem na straně ;). Rizly maj na dýlku jen 10cm a na šiřku ještě vic než smoukingy. Občas se daj sehnat XXL nebo Mascotte. Mě nejvíc vyhovujou JOB pure hemp, v nouzi bych šáh po zlatejch Smoukingech. V ostatních případech si vychutnáte chuť papíru.

     Náplň - u jointu to musí býti marihuana s případným tabákem. V americe se míchání tabáku s hulčem považuje za barbarství. V Česku určitě ne. Když se přimíchá tabák (stačí i dost málo) tak joint líp hoří a nezhasíná. Navíc některý modely hulit čistý prostě nejde, protože by si z toho člověk vykašlal plíce.

     A teď samotný balení. Každej balí svym specifickým způsobem. Já i dost lidí okolo mě, začínali tim způsobem, že si nejdřiv ubalili prázdnej kornout a do něj pak postupně pěchovali. Tenhle způsob je sice pomalej, ale zato máte skoro 100% pravděpodobnost, že dobalíte a ten špek bude i pěkně vypadat. Pokud už začnete balit normálně, tak se mi osvědčila finta, která zpočívá v tom, že si okraj papírku zastrčíte do filtu - pak to jde o moc líp.