ALKOHOL


     C2H5OH - Ethanol

Účinky
     Zvyšuje aktivitu některých částí mozku. Jakmile alkohol přejde do krve, nelze jeho účinky změnit žádnou potravinou, či nápojem. Pouze ovocný cukr může někdy zkrátit dobu účinkování, protože zrychluje jeho odbourávání z krve. Průměrný metabolismus dospělého člověka odbourá cca 8.5g alkoholu za hodinu. To je asi třetina piva, nebo půl skleničky tvrdého chlastu. Rychlost odbourávání se výrazně liší případ o d případu. Závisí například na pohlaví, hmotnosti, velikosti žaludku, frekvenci pití... Jak piják dopadne záleží do velké míry i na setu a settingu. V následující tabulce jsou seřazeny účinky v závislosti na zkonzumovaném množství.

Koncentrace
mg/dl
Efekty
50Střední intoxikace, pocity tepla, zčervenání kůže, ovlivněný odhad, snížení zábran.
100Většina pozná, že jste opilý. Ještě více zhoršený odhad, zábrany mizí. Zhoršení koncentrace a ovládání, zhoršení svalové reakce, zpomalení reflexů.
150Každý pozná, že jste opilý. Vrávoravá chůze a jiné svalové diskoordinace.Plete se jazyk, zdvojené vidění. Narušení chápavosti a paměti.
250Na sračky. Snížená odezva na podněty, neschopnost stát. Zvracení, nedostatek zdrženlivosti, ospalost.
350Kóma, bezvědomí. Minimální odezva na podněty. Klesá teplota těla. Poruchy dechu.Pokles krevního tlaku. Studená kůže.
500Pravděpodobná smrt.

     Levá část je množství alkoholu v krvi. Miligramy na decilitr krve. Například 50mg/dl si průměrná osoba pořídí rychlým vypitím dvou drinků.


NázevObsah alkoholu - %Množství alkoholu - g
Pivo 0,5l525
Světlé pivo3,518
Víno 2dl1224
Sherry 0,5dl2010
Whisky4020